Jak zorganizować transport szczeniaka za granicę?

W odpowiedzi na wiele pytań odnośnie możliwości przygotowania szczeniaka do wyjazdu za granicę pstanowiliśny stworzyć krótki poradnik. Dowiecie się, jak przebiagają formalności i jakie obowiązki spoczywają na Was, jako na przyszłych właścielach szczeniaka podróżującego za granicę.

Przede wszystkim są dwie drogi. Pierwsza zakłada, że rezerwujecie Cocker Spaniela i czekacie spokojnie na jego przyjazd do domu. Druga, że planujecie samodzielną podróż by odebrać nowego członka rodziny. Czytajcie dalej.

Cocker Spaniel w podróży za granicę

Trzeba wiedzieć, że szczeniak może wyjechać za granicę około 15 / 16 tygodnia życia. Wynika to z tego, że musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie dokładnie po ukończeniu 12 tygodnia życia (nie wcześniej). Szczepionka natomiast jest ważna dopiero 21 dni po podaniu. 

1.
Piesek
jedzie do Was

paszport

W tym przypadku musicie wybrać przewoźnika, który posiada odpowiednie uprawnienia na przewóz zwierząt. Z nim podpisujecie umowę na dostarczenie szczeniaka. Jeśli boicie się lub nie macie zaufania, chętnie pomożemy w wyborze przewoźnika.

Wybór jest ważny, ponieważ nie jest to zwykłe dostarczenie pieska. Jest to przewóz handlowy, który poza wyrobieniem paszportu szczeniakowi, wymaga zgłoszenia w inspektoracie weterynaryjnym i uzyskania świadectwa eksportowego zwierzęcia.

Będziemy więc współpracować z przewoźnikiem by dopełnić wszelkich formalności, a Wy spokojnie możecie oczekiwać nowego członka rodziny – Cocker Spaniela Angielskiego z naszej hodowli.

2.
Jedziecie
po szczeniaczka

cel podróży

Jeśli planujecie urlop w Polsce, możecie odebrać szczeniaka samodzielnie i wyjechać do domu za granicę z nowym członkiem rodziny.

Wyrabiamy paszport na Wasze dane – podpisujemy i finalizujemy wówczas umowę odpowienio wcześniej (np. zdalnie). Zależnie od tego kiedy chcecie odebrać pieska musicie pamiętać o kilku rzeczach.

Odbiór przed ukończeniem 12 tygodnia:

U weterynarza wykonujecie szczepienie na wściekliznę we wskazanym dniu. Konieczny jest wpis w paszporcie, pieczątka i podpis weterynarza.

Następnie na dzień przed wyjazdem za granicę, ale minimum 21 dni po szczepieniu na wściekliznę, trzeba wykonać odrobaczenie. 24h po podaniu możecie przekraczać granicę – nie wcześniej. Spokojnie, macie na to 120h od podania leku. 

Podczas tej samej wizyty u weterynarza, poproście go o przeprowadzenie badania klinicznego. Pamiętajcie o wpisach w paszporcie.

Odbiór po ukończeniu 12 tygodnia:

Szczepimy malucha na wściekliznę i umawiamy datę odbioru pieska. Jeśli trzeba, wykonamy ostatnie odrobaczenie i badanie kliniczne u naszego weterynarza.

Mam nadzieję, że rozjaśniliśmy temat i rozwialiśmy Wasze wątpliwosci i obawy. Przed Wami wspólna droga do domu, a zarazem początek wspólnego życia przez długie lata. ☺

Przydatne linki: